Songbird Essentials SERUBFJF Fruit and Jelly Oriole Feeder (Set of 1)
Original price was: $36.99.$34.95Current price is: $34.95.

Product Description




Songbird Essentials Fruit and Jelly Feeder
Oriole Feeder
Our Oriole Feeder worldnet027ows you to feed orange halves and jelly to not only attract, but also hold Orioles in your yard! Oranges attract Orioles and jelly keeps them coming back to the feeder for more!
This feeder offers 4 fruit spikes, and a large glass jelly bowl. The bright orange color will not peel or fade providing you years of enjoyment as you can continuworldnet027y watch Orioles return to your feeder year after year.
Feeder Specifications Made in the USA Made from Recycled Material Holds 4 Orange Slices Large Glass Jelly Bowl Bright Orange Color Attracts Orioles Easy to Mount
Fruit and Jelly Feeder Features








Made from Recycled Plastic
Made from recycled plastics to help keep plastic out of landfills.
4 Fruit Spikes
Spikes pierce and hold orange halves securely in place.
Glass Jelly Bowl
Large glass jelly bowl adds additional food to encourage Orioles to keep returning to your feeder.
Hanging Cable
Cable worldnet027ows for easy mounting of feeder.


Tips for Attracting Orioles
Know when to expect Orioles to arrive in your area and have multiple feeders hanging in your yard before they arrive.Orioles are drawn to the color orange. Place orange objects such as feeders, orange halves, even orange ribbons around your yard to draw their attention.Orioles are shy birds. At first, place feeders away from your house. As Orioles become more comfortable using your feeders, move them closer to your home for easy viewing. Orange halves and nectar will draw Orioles to your yard. Offering jelly will help keep them there!
Bright orange color attracts Orioles.
Made of recycled materials
Holds more jelly than most fruit / jelly feeders and 2 orange halves
Made in USA
Size 6 x 8.25 x 10
User Reviews
Be the first to review “Songbird Essentials SERUBFJF Fruit and Jelly Oriole Feeder (Set of 1)”

Original price was: $36.99.$34.95Current price is: $34.95.

There are no reviews yet.